Načítám data...

Chlazení

U většiny alternativních způsobů chlazení se využívá principů známých již velmi dlouhou dobu. Řada návrhů se inspiruje historickými řešeními, kde byly alternativní způsoby chlazení uplatňovány. Nízkoenergetické způsoby chlazení je třeba nejen znovu objevovat, ale plně využít i nových nástrojů a technologií pro projektování a dimenzování těchto systémů. Adiabatické chlazení je jedno z řešení které využívá přeměny citelného tepla na teplo latentní při vypařování vody, čímž se snižuje teplota vzduchu.
Přímé adiabatické chlazení se hodí především pro suché, horké či teplé klima tam, kde je požadována vysoká vlhkost vzduchu a zároveň chlazení. Adiabatické chladící jednotky mají vyhodu, že nevyžadují instalaci dalších zařízení do vzduchových systémů. Alternativní způsoby chlazení přináší jak zvýšení tepelného komfortu v neklimatizovaných budovách, tak i výrazné snížení spotřeby energie. Vše odpovídá i užívání zařízení v souladu s jeho koncepcí.

Snížení tepelné zátěže od výrobní technologie

Tepelnou zátěž vznikající v průběhu výrobního procesu není možno mnohdy z výrobní haly odvést pouhým větráním. V takovémto případě se používají adiabatické chladící jednotky. Zařízení chlazení se obvykle osazuje vně objektu např. na střechu, a pomocí distribuční hlavice, případně rozvodného potrubí, je chladný a vlhký vzduchu přiváděn do ochlazovaného prostoru. Adiabatické chlazení pracuje na jednoduchém principu odpařování vody která odnímá teplo z okolí. Výsledkem je příjemné chladné prostředí.
Oproti klasickým systémům chlazení, kde jsou osazeny klimatizační jednotky, jde o přetlakový systém spojený s větráním objektu a tudíž není ani nutno zavírat vrata při provozu haly. Tento typ chlazení se používá v průmyslových objektech, jak v těžkém průmyslu, skladových halách, tak i v zemědělských objektech pro ustájení hospodářských zvířat.

Vlhčení a chlazení haly tiskařského stroje

Systém zahrnuje centrální vzduchotechnickou jednotku, vnitřní adiabaticky chladící/zvlhčující jednotky, rozvody potrubí, přívodní samostatné ventilátory a střešní odsávací ventilátory. Při požadavku chlazení bude jednotka zpětného získávání tepla pracovat v režimu obtoku vzduchu (by-pass), nicméně pokud se bude zvyšovat požadavek na chlazení budou zapnuty přídavné ventilátory s přívodním potrubím. Adiabatické jednotky jsou umístěny v úrovni zhruba 3 m nad podlahou a během režimu chlazení je přiváděn čerstvý vzduch jak přímo z venku přes potrubí, tak i z jednotky zpětného získávání tepla.
Výměna vzduchu je 15-násobná za hodinu a teplota vzduchu 28°C do úrovně 4 m nad podlahou. Teplejší vzduch vystupující přirozeně nad tuto úroveň bude odsáván jednotkou zpětného získávání tepla a střešními ventilátory. Nástřešní ventilátory zajišťují odvod vzduchu o celkovém výkonu 24.000 m3/hod.

ChlazeníChlazeníChlazeníChlazeníChlazení

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.