Načítám data...

Nejčastější otázky

Dotaz: Co znamená hladina hluku Lw, LwA, Lp a LpA?


Odpověď: Měření zvuku je komplikovaný proces a také poskytování přesných informací není jednoduché. Chcete-li zkusit vytvořit jasnější systém měření hluku a data by měla být nyní jasně definována. Lw znamená hladinu akustického výkonu (považujte to za měření neupraveného zvuku). Lp znamená hladinu akustického tlaku (v nejjednodušším slova smyslu je to hladina zvuku, která se vyskytuje ve vzdálenosti od zdroje). Takže pokud vidíte měření uváděné jako jednoduše dB, musíte se zeptat, jestli je to Lw nebo Lp, a pokud Lp je velmi důležité, v jaké vzdálenosti. Nelze porovnat Lw a Lp přímo, protože Lp je vždy nižší než Lw. V minulosti bylo obvyklé používat dB (A), což znamená, že hladiny hluku na různých frekvencích byly upraveny na váhový systém A. Toto se nyní zobrazí jako LwA nebo LpA.

> potřebujete další informace?


Dotaz: Co je to deskový tepelný výměník a jaký je rozdíl mezi verzí s příčným průtokem a protiproudem?

Odpověď: Deskový tepelný výměník zahrnuje hromadu tenkých listů (obvykle hliníku nebo plastu) z materiálu s malou vzduchovou mezerou mezi nimi. Tyto mezery jsou uspořádány střídavě, takže horký a studený proud vzduchu může procházet alternativními mezerami. Velmi tenké pláty umožňují přenos tepelné energie mezi dvěma proudy. Křížové výměníky tepla jsou obvykle čtvercové, a proto dva proudy vzduchu mají méně času na výměnu tepla. Protiproudý tepelný výměník má rozšířenou sekci, aby se zajistilo více času na výměnu tepla a poskytla větší účinnost. Normálně existuje minimální (ale nikoli nulový) únik mezi proudy vzduchu v deskovém tepelném výměníku.

> potřebujete další informace?


Dotaz: Co je to deskový tepelný výměník entalpie?

Odpověď: Normálně nedochází k žádnému přenosu mezi proudy v deskovém tepelném výměníku. Použitím speciálních materiálů je však možné, aby vodní pára v jednom proudu procházela skrz a do druhého proudu. V důsledku toho jsou hladiny entalpie obou toků vyrovnanější. To znamená, že v zimě je vlhkost zevnitř částečně přenesena na čerstvý vzduch a v létě je tomu naopak. V minulosti byl použit materiál potažený papír, ale moderní entalpické tepelné výměníky používají plastový polymer, který má požadavky na životnost a údržbu standardních plastových tepelných výměníků.

> potřebujete další informace?


Dotaz: Co je to rotační výměník tepla?

Odpověď: Rotační tepelný výměník je buben z vlnitého hliníku, který se otáčí pomocí elektrického motorku. Proud vzduchu je rozdělen tak, aby horké a studené proudy vzduchu procházely jednou nebo druhou polovinou. Horký proud vzduchu zahřívá polovinu bubnu, když se otáčí a poté studený proud vezme teplo, aby zahřál vzduch, čímž se získá energie. V důsledku utěsnění mezi proudy vzduchu a bubnem a rotací bubnu dochází k malému úniku mezi oběma proudy (2÷5%).

> potřebujete další informace?


Dotaz: Existují různé typy rotačního výměníku tepla?

Odpověď: Typicky existují čtyři typy rotačních výměníků tepla, kondenzace, povlakovaný epoxidem, entalpie a sorpce. Verze s kondenzací i epoxidovou vrstvou přenáší významnou vlhkost na druhý proud pouze tehdy, pokud v bubnu dochází ke kondenzaci. Verze entalpie má speciální povrchové pasti, které propouštějí vlhkost a uvolňují se do druhého toku. Sorpce má speciální povlak se zlepšeným přenosem vlhkosti po celý rok.

> potřebujete další informace?


Dotaz: Jaký je nejlepší typ deskového nebo rotačního výměníku?

Odpověď: 

Obvykle jsou deskové výměníky tepla levnější a protiproudé výměníky tepla jsou nejúčinnější možností. Tento typ však má řadu negativních aspektů. Riziko zamrznutí. Vzhledem k vysoké účinnosti je teplota vzduchu ve výstupním vzduchu téměř stejná jako venkovní vzduch. To znamená, že za chladnějšího počasí může veškerá vlhkost ve vzduchu zamrznout uvnitř tepelného výměníku a poškodit jej. Většina řídicích systémů této situaci zabrání buď snížením proudu čerstvého vzduchu při otevření obtoku. To znamená, že systém je buď nevyvážený (není ideální pro otevřený krb), nebo bude dodávat chladicí vzduch po dobu odmrazování. Alternativně musí být před výměníkem tepla namontován ohřívač pro ohřátí čerstvého vzduchu.

Rotační tepelný výměník má menší problém s mrazem částečně, protože je méně účinný, ale hlavní, protože množství rekuperace tepla může být řízeno nastavením rychlosti rotujícího bubnu. Rotační výměník tepla je ideální pro chladnější oblasti.

> potřebujete další informace?


Dotaz: Jaký je nejlepší typ deskového nebo rotačního výměníku v závislosti na vlhkosti?

Odpověď: Při zahřívání vzduchu dramaticky klesá procento relativní vlhkosti. V důsledku toho se také sníží relativní vlhkost ve větraném prostoru nebo budově. Během zimy to může mít za následek úroveň vlhkosti pouhých 10% (30% je považováno za minimální přijatelné, ale ani to není ideální). Tato nízká vlhkost může vést k dýchacím potížím, suché pokožce a očím a dokonce může poškodit dřevěný nábytek. Nejhorší viníky jsou standardní deskové výměníky tepla nebo dokonce jednoduchá otevřená okna a ventilátory. Zvlhčovače mohou být přidány, ale to vyžaduje údržbu, aby byla zajištěna hygiena. Řešením jsou deskové tepelné výměníky pro entalpickou desku nebo jeden z rotačních typů tepelných výměníků. Tím se sníží vliv sušení, čímž se zlepší prostředí budovy nebo místnosti.

> potřebujete další informace?

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.